seivamedisSaulėgrįža - tai metas, kuomet didysis dangaus šviesulys ima ridentis iš žemės taško žiūrint kiton planetos pusėn, tačiau dabar - pats zenitas. Pati ta vieta, kai saulės šviesos daugiausia. Senovėje ši diena buvo laikyta vidurvasariu, Litos švente. Žolynai bujoja, uogos ir vaisiai ima sirpti. Šilumos, pilnatvės laikas. Programinė saulė atsiduria vėžio ženkle, šeimyniniai ir giminės reikalai bei planai ima siekti realizacijos.

Bet tik va, kas iš to viso kosmoso ir tokios informacijos žinojimo. Kuo daugiau gilinantis į dangaus kūnus ir aiškinantis, kaip galima vienaip ar kitaip interpretuoti ateinančias energijas. O kaip tas energijas įsisavins kiekvienas? Ar tai reiškia, jog saulė būdama zenite, suteikia jėgos surasti savo gyvenime tai, ką žmogus laiko šviesiausia? Galima manyti, kad tai yra išorinė šviesa, nors šis centras - Saulė, yra laikomas vartais tarp žvaigždžių, išsivaduoti siekiančioms sieloms, vadinasi, jos šviesa yra gryna vidinė šviesa nors išorėje. Tiesiog sklindanti iš kito, dangaus kūno. O šis šviesiausias laikas leidžia pamatyti, kokia vidinė šviesa žmoguje ryškiausia, kokia tos šviesos kokybė, kokią esmę žmogus vainikuoja savo gyvenimo supratimu.

medziokulturamedziokultura2Šventiškumas, baliai ir koncertai labai madingos ir einamos masėse energijos, padedančios jaustis bendruomene, tačiau lietuviška kultūra yra dirbiniai iš medžio. Visa patirtis, išmonė, dvasinis paveldas ateities kartoms eidavo per stabų garbinimą, ir tai ką matome masinių švenčių metu pirma reikėtų atkreipti dėmesį, kiek apsaugos ir palaiminimo yra prašoma per stabą, medines skulptūras. Į juos žmonės įdeda esmę. Ar tai dievybė, ar amato rūšis, kas tai bebūtų, pasakoja žmogaus simbolinę istoriją. Šis pasąmoninis žinių perdavimas vieni kitiems ir yra tikrasis lietuviškas raktas į genetinę kultūrą, kurią mes visi jaučiame, ji tokia matyt ne vienintelė, bet yra viena ryškiausių, tiesiog nepuoselėjama lyg būtų pagrindinė. Žinoma, ir šis puslapis ilgą laiką negalėjo būti vadinamas Lietuviškas tradicijas puoselėjančiu, lyg atvežtinis medelis, bandantis prigyti, nes interesas pažinti daugiau dabar yra globalus reiškinys ir visi dalinasi tuo pažinimu, ieškodami priėjimo prie tos esmės.

marija

Visokių kultūrų yra netgi tikėjimo kryptyse. Vieną tokių nesunku aptikti keliaujant po lankytinas vietas Lietuvoje, tai Marijos apsireiškimo vietos. Konkrečiau apie kiekvieną iš jų yra parašyti pasakojimai, išleistos knygelės, susipažinimui nesunku rasti išsamios Literatūros, patarsiančios apie kiekvienos vietos konkretesnį veikimą, na, o pridėti galiu tik tiek, kad prie Imbrado Marijos patartina sustoti ir nekirsti automobiliu brastos. Tai šventa vieta, galinti stebuklus į gyvenimą atnešti, tad ją patartina puoselėti. Žinoma, jeigu kažkas nežino, daugelis mūsų nežinojime ir buvome, ir kažkokiais klausimais visada randamės, gal tik nušvitusysis viską žino, todėl ir dalinamės, prie Imbrado geriau sustoti kur vieta ir vandeniu nevažiuoti.

marija2

Janonių Marijos apsireiškimo vieta kur kas geriau pasislėpusi, tačiau vietiniai gyventojai nukreips ir rasti bus tikrai nesunku. Joje labai jaukus įėjimas, gera patekti ir užeiti koplyčion. Šviesos vietoje daug ir vanduo šulinyje minkštas bei lengvas. O kaip tą patiriamą dvasią aprašyti? Turbūt šie asmeniniai patyrimai labai neformalūs materialioje erdvėje ir geriau apibūdinami, kaip tiesiog ten gera, ar paprašius palaiminimo kelionei, ji susiklosto it pasakos keliais vesdama. Tokia ta dvasia, pasiunčia palydą, nematomą, bet gerai jaučiamą vidumi, net jeigu ir nesi religingas asmuo, ir žodžių nepameni, ar nežinai kaip, pati intencija jau yra vedanti palaiminimo link. O be to, tokios vietos ir buvo duotos žmonėms, kuriose galima stipresnį dvasinį impulsą patirti, prisiliečiant prie tikėjimo įsižeminimo per apreiškimą. Astrologijos mylėtojams užrašau pateiktą Janonių Marijos apsireiškimą mačiusios Pranciškos Matiukaitės gimusios 1944 metais sausio 23 d. datą, galite patyrinėti, ką pamatysite. Iš tiesų įspūdingi aitvarai su Selena (baltuoju mėnuliu). Žvaigždės buvo nurodžiusios nešti šviesą ir priartėti prie jos taip arti, kaip tik įmanoma. Šviesi, atidirbta karma tai tegalėjo padaryti, kiekvienam savi nuopelnai.

Žemuogės

O jeigu kas Saulėgrįžos metu per Jonines lankėsi miške ar smėlėtesnėse pievose buvo apdovanoti gausiu žemuogių kiekiu. Skanumėlis ne tik uoga, bet ir lapų arbata. Primena žemuogės taureles širdies, pripildo malone, paglosto. Taip gera į jų pievą įsinešti netikėtai, sakyčiau, padeda surasti save tuo momentu kaip žemuogė pasijuntant, prarandant visas kitas mintis. Nuostabi Lietuviška skrandinė meditacija. Saulei įeinant į astrologinį vėžio ženklą, kuris, beje, atstovauja skrandį kūne, tikra palaima, pradėti laiminti pilvą žemuogėm. (Pastaba, burtai nesuveiks nusipirkus pakelėje braškių, reikia radimo būdu, ieškant gamtoje surasti).

Ir tada, kai jau treniruotės su paieškomis ima duoti vaisių, galima perkelti paieškų lauką link didesnio savęs pažinimo. Vidinio aš paieškų išorėje, kaip saulės spindulių, materialioje žemėje tarp peizažų ir gamtos vaizdinių. Surasti save - ką tau tai reiškia? Kas padeda pamatyti? Stipri šviesa parodanti tavo šešėlį, ar tai esi tu? Gal reikia vandens kaip veidrodžio, į kurį galėtum pasinerti ir akimirkai prarasti gravitaciją, ar ta sekundė padės sugrįžti į save? Kaip ataušinti visas nereikalingas mintis, paliekant tik esmę? Kelionė ilga, bet liaudies išmintis byloja - kas ieško, tas randa.dirdokai

Aut. Kęstutis Ožalas
Nuot. K.O ir Jūratės G.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account