Chironas

  Chironas Avine veikia savęs pajautimą. Jie gali atpažinti esant savęs atradimo kelionėje, arba ar apeidinėti bevertiškumo jausmų poreikį, kuomet chironas yra šioje padėtyje. Chironas tvarkosi su gydymu, Taigi, jiems reikia atrasti būdus, kaip save pagydyti. Šis ženklas siejamas su galvos skausmais, galvos traumomis ir kitais šių vietų sužeidimais. Jiems gali tekti susitvarkyti su tikrais fiziniais pažeidimais, arba tai gali būti psichologiniai pažeidimai siejami su savęs pajautimu.Jeigu jie pažiūrėtų į save, pamatytų savivertę. Jiems reikia motyvuoti save ir sekti savo pasiekimais tam, kad pasikrautų.Jie mokysis save vertinti ir kaip savimi pasirūpinti. Jie suvoks, kad nuo tada jie ima vertinti save, kitapi tai ima daryti taip pat.
  Chiron in Aries: Aries is the sign of selfhood and with Chiron here the sense of self may be weakened. Melanie Reinhart in Chiron and the Healing Journey says that sometimes the person feels as if they don't exist and have to take their sense of identity from others. I mentioned this to a friend who had Chiron in Aries opposing her Ascendant, and she said that it was true for her. She frequently felt that way. At the time, she was on her third marriage (there was also one live-in relationship), as she couldn't bear to be alone. Having a partner (opposition to the Ascendant) was the way she dealt with that feeling of non-being.
   
  Chironas Jautyje atspindi sužeidimus ar aplaidumą kažkuriame gyvenimo taške, matyti jausmas, kad negavo kažko pakankamai, ar tai būtų materialūs dalykai, ar emociniai, protinis ar dvasinis dėmesys. Tokie žmonės jaučiasi nepilnaverčiai ir kažkuriuo būdu neprižiūrėti, o visa tai veda iki savivertės. Daugybė žmonių apsipirkinėja, kad užpildytų tokios rūšies tuštumą.… Tam, kad pasveiktų, reikia pažiūrėti į visa tai giliau, nei kad reikalauja vidinis poreikis greitiems rezultatams. Nereikėtų neigti savęs, paprastų gyvenimo malonumų,… o taip pat praverstų išmokti vertinti save, ir elgtis su savimi taip, kaip kad norite, jog kiti su jumis elgtusi. Meilė yra aplink. Toks Chironas gimė tam kad būtų mylimas ir mylėtų. Jeigu pirma išmoks vertinti save, kiti taip pat juos įvertins. Tam reikia skirti laiko per introspekciją (saviauklos metodą, kuriuo stebimas vidinis gyvenimas).
  Jautis yra pinigų ir resursų ženklas ir jis nurodo mūsų gebėjimą įgyti ir dalykų turėti. Jis taip pat nurodo, kad mes instinktyviai vertiname net gi save. Tai yra ženklas, kuris mums suteikia vidinio savivertės pojūčio. Čia Chironas gali suteikti šykštuolišką potraukį laikytis kiekvieno skatiko, kuomet neigiami net gi jų pačių bet kokie gyvenimiški malonumai, arba kaip tik yra atmetamos "žemesnės materialistinės vertybės" o kartu ir neturtingas gyvenimas. Ir kas nutinka tuomet? Giliai viduje, abu yra vienodi. Jie abu neigia savo malonumus ir pasimėgavimą, kadangi nevertina savęs. Žinoma, kaip visuomet su Chironu, išlieka galimybė suteikti gerus patarimus visiems aplinkui, liečiančius materialius reikalus ir ypač savivertės pojūtį. Žmonės su Chironu Jautyje turi išmokti, kaip pasimėgauti pagrindiniais fiziniais gyvenimo malonumais. Jie šito nesugebės padaryti tol, kaip bebūtų, iki nesutvarkys sužalotą savivertės pojūtį.
   
  Chironas Dvyniuose tvarkosi su komunikacija ir nervų sistema. Jiems gali būti reikalingas gydymas dėl būdų, kaip jie bendrauja. Galbūt jie yra smarkiai drovūs arba jie jaučia, kad niekas jų nesiklauso. Kogero jie jaučiasi neįgalūs bendrauti pakankamai aiškiai arba jaučiasi nepakankamai protingi, kaip kad žmonės aplink juos. Kokia bebūtų problema, jiems reikia skirti laiko išmokti apeiti tai. Jie turėtų skirti laiko ir surašyti dalykus, kuriuose yra gerai apsišvietę. Tai suteiks jiems daugiau pasitikėjimo savimi. Reikėtų skirti dėmesio paieškoms. Jie gali praktikuoti kalbėjimą ar rašymą tam tikslui, kad perduotų savo bendravimu idėjas. Chirono dovanos turėtų būti naudojamos horizontų praplatinimui tokiais būdais, apie kuriuos jie neįsivaizdavo, kad yra įmanoma.
  Dvyniai yra komunikacijos. Turintys Chironą šiame ženkle gali kalbėti intriguojančiai, arba, iš kitos pusės retokai. Abiem atvejais būdami vaikais nesiklausydavo, kas buvo sakoma. Skirtumas tik tas, kad vienu atveju yra vis stengiamasi, o kitu pasiduodama iškart. Tai skamba kaip Chironas 3 būste,  ir žinoma yra panašumų. Tačiau prisiminkite,kad ženklo pozicija parodo, kaip kažkas veikia kol tuo tarpu būsto pozicija parodo kur gyvenime tai ims reikštis. Pažiūrėkime į pavyzdį. Įsivaizduokite, kad turite du horoskopus priešais save. Vienas turi Chironą Jautyje 3 būste. Kitas turi Chironą antrame būste. Taip, yra panašumų. Galėtumėte sakyti, kad abu praleis daug laiko kalbėdami apie pinigus, nuosavybę, ir vertybes. Abu gali būti pakankamai geri duodami financinius patarimus. Tai koks skirtumas? Asmuo su Chironu Jautyje 3 būste bus linkęs kalbėti lėčiau, metodiškiau, ir praktiškesniu būdu, kadangi tai yra, kaip Jautis įtakoja funkciją. Jie taip pat bus linkę duoti financinius patarimus kurie yra konservatyvūs ir uolos stirtumo. Asmuo su Chironu Dvyniuose antrame būste kontrastingai, apie finansinius dalykus galės šnekėti tiesiog kasdieniškai. Arba jie gali pastoviai pasikreipti nuo vienos finansinės temos prie kitos. Jie bus labiau linkę duoti finansinius patarimus, kurie yra paremti naujausia informacija (ar naujausiu susižavėjimu). Visuomet yra gerai įsidėmėti galvoje skirtumą tarp to kur planeta dirba ir kaip. 
   
  Chironas Vėžyje gali jaustis kaip svetimšalis. Jie gali jaustis nepageidaujami, neprižiūrėti ir nemylimi. Iš gerosios pusės, jie patys yra labai rūpestingi. Jiems sunku leisti kitiems pasirūpinti jais. Jie gali duoti visiems, išskyrus sau. Galų gale jie gali priimti kiekvieną paklydėlį, kuris tik kerta jų kelią. Jiems reikia išmokti duoti sau ir vertinti jų pačių poreikius. Tai padeda pasiekti balansą ir tapti pilnaverčiais. Atsiveriant meilės priėmimui ir rūpesčiui iš kitų, tampa dideliu žingsniu link vidinių skaudulių gydymo. Jeigu jie sugeba išmokti retkarčiais suteikti malonumo ir sau, jie ims suvokti, ko jiems visą tą laiką taip trūko.
  Chiron in Cancer: The superficial interpretation would be that there were childhood troubles with the mother. Brilliant deduction. Hey, who didn't have some childhood problems with both parents? The real key here is how we dealt with it. The positive part of Chiron in Cancer is that you can be very nurturing. This is a very good position for therapists and caregivers of any sort. The negative side is that you find it difficult to nurture yourself or let others nurture you. Everybody has some degree of difficulty in growing up and severing that psychological umbilical cord with mama. Chiron in Cancer people tend to take a longer time than most to do the job. Once you do this, though, and learn to accept as well as give nurturing, you should be fine. So stop whining and complaining.
   
  Chironas Liūte jaučia, kad jų talentai buvo pražiūrėti. Turbūt jie jaučia, kad jie neturėjo progos sužibėti, arba jaučiasi  nerangūs ir netalentingi. Jie turi dovaną padėti kitiems iškelti paviršiun jų pačių kūrybingumą. Sunkumai, išreiškiant jų pačių talentus, gali pasireikšti lyg slopinamo vaiko pasipriešinimas, arba verčiamas šeimos atlikti pasirodymą. Tam, kad padėtume apieti šiuos pojūčius, Chironas Liūte turi surasti būdą, paliečiantį jų vidinį vaiką ir prikelti savo kūrybingumą. Gali padėti kūrybinių žaidimų atlikimas su savo pačių vaikais, arba surasti klasę, kuri jiems yra įdomi. Nerealizuotas potencialas yra čia pat žemiau paviršiaus.
  Chiron in Leo: Chiron in Leo people have the ability to help others with their creativity. They could make good art teachers or art therapists. On the negative side, it could be an indicator that, as children, their creativity was either stifled or over stimulated. Some were blocked or ridiculed, ("Are you kidding? You'll never be a professional baseball player, or musician, or artist") while others were pushed by ambitious parents who liked to live through the child ("Hey, come to the Little League game and watch my kid play third base" or "My child is starring in the school play today"). Children may react by either trying extra hard to please Mommy and Daddy (even if they don't like their particular creative field) or they will shut down and stifle their own creative urge. The treatment for these Chiron problems is to get in touch with your own inner creative child again and relearn how to create for fun.
   
  Chironas Mergelėje dažniausiai turės kokios nors rūšies sveikatos problemų, su kuriomis teks pakovoti. Jie gali jausti, kad yra blogų dalykų, kurie negali būti išgydyti. Ši kombinacija gali sukurti pernelyg didelį kritiškumą ar buvimą apsėstam dėl smulkmenų. Jie taipogi gali pasiduoti ir tiesiog gyventi chaose. Gali tapti hypochondriški arba neigti savo pačių sveikatą. Jie turi išmokti susitvarkyti su netobulumu. Jiems tai gali būti labai sunku. Pozityviovi pusė yra ta, kad Chironas ir Mergelė vienas kitą labai gerai supranta. Jie gali pagydyti ne tik kitus, bet ir save. Savanoriavimas arba darbas su sveikatos reikalais gali jiems padėti vystyti realistišką priėjimą prie sveikatingumo ir atsiverti holistiškam požiūriui taip, kad jie gali gydyti visą asmenį iškart. 
  Chiron in Virgo: Virgo in our horoscope shows where we can best deal with details, and how we deal with matters of health and general well being. Chiron placed here can produce a person who is excessively critical, obsessed with insignificant details, and cleanliness. Conversely, they may simply give up the struggle and be absolutely horrible when it comes to organizing, doing a decent job, or keeping clean. Hypochondria is also a possibility, but you could also get a person who neglects their own health while giving excellent advise about it to everyone else. Perhaps there was excessive criticism in their childhood. 
   
  Chironas Svarstyklėse pasiūlo santykius, kurie turi būti išgydyti, arba jie buvo įskaudinti ar poroje atmesti. Mokymasis nusileisti, gali padėti tvarkantis su dideliu jautrumu. Šie žmonės gali pastebėti save esant priklausomais nuo santykių arba būti koneveikiami prievarta. Jie gali jausti, kad visi santykiai, kuriuos tik sukuria patys pakrypsta bloga linkme. Mokydamiesi būti pilnavertiški savyje, gali sulaukti didžiulio palengvėjimo rezultatą. Jie sukuria dar daugiau balanso vien išmokdami šią pamoką. Chironas svarstyklėse taip pat gali reikšti, kad partneris padeda jums kažkokiu tai būdu pagyti. Viena iš pamokų, kuri gali būti išmokta remiantis vien šia kombinacija yra ta, kad konfliktai, gali vesti prie didesnio intymumo pojūčio.
  Šioje kombinacijoje labiausiai veikiami yra santykiai. Svarstyklės parodo mūsų gyvenime vietą, kur mums reikia (ir dažniausiai norime) kooperuotis. Kartu su chironu, viena iš galimybių yra ta, kad mes galime vengti bet kokio bendruomeniškumo ir izoliuoti save (į šešėlius priešingame ženkle, Aviną). Kita galimybė yra ta, kad partneris sugeba atverti jūsų senas psichologines žaizdas (arba sukelia naujas). Atvirkščiai, asmuo su šiuo išsidėstymu gali būti tas, kuris atveria kitų žmonių žaizdas. Dažnai, Chirono Svarstyklėse žmonės žūtbūt norės partnerio, tačiau jį gavę, nuvarys jį į šalį.
   
  Chironas Skorpione gali atrasti jiem suteiktas įsijautimo dovanas, aiškiaregiškų gabumų, ir patobulėja per savo patirtį. Jie gali jausti išminties augimą, per transformuojančią gyvenimo patirtį, kaip gyvenimas ir mirtis. Jie gali kentėti didelius praradimus, ypač ankstyvajame gyvenime, arba jausti, kad kažkas viduje mirė. Jie gali bijoti savo paties jėgos ar galių, arba jaustis bejėgiai. Tai sukelia poreikį dangstyti savo jausmus, tačiau nepakankamai gerai ir su netikra bravūra.. Jie gali nuolatos jaudintis, dėl savo nuosavybės ar mylimųhų praradimo. Jie gali išmokti vertingų pamokų, kaip gyvenimą įvertinti, ir tai nutinka per kažkieno praradimą, vistiek gali tapti turtingesniais nuo to ką turi.Jie greičiau yra linkę tapti mąslūs dėl praradimų, jeigu nebus atsargūs. Per savo širdgėlą ir stresą gali padėti kitiems, šioje vietoje skleisdami didžiulį supratingumą..
  Chiron in Scorpio: The issue here is power. Those with Chiron in Scorpio may fear their own power and try to suppress it. Conversely, they may feel powerless and try to cover this up by acting strong (even to the point of being a bully). Sex is only one way this may work out, and yes, having compulsive sex is one possibility. Another is an avoidance of sex because it's too "dangerous" (they may try to dominate me). This would be a perfect placement for a sex therapist who can help everyone else with their sexual problems but cannot help themselves. Inheritance matters may also be a sore point. Problems and upsets would tend to come with it. 
  Chironas Šaulyje yra prasiveržimo rodiklis tradicijoms arba dvasiniams mokymams, kurie gali sukelti skausmą. Gyvenimas gali atrodyti kaip vienas besitęsiantis skausmo šaltinis. Jie gali nuspręsti, kad ateizmas arba fundamentalizmas yra tai, kas jiems yra teisinga. Jie gali jaustis neturintys gilaus supratingumo ar išminties. Jiems yra įprasta manyti, kad buvo sutverti dėl šlovės, tačiau kažkas pakrypo siaubingai ne taip. Priklausomai nuo to, kaip chironas ir Šaulys yra išsidėstę, žmonės su šia kombinacija, gali nesiklausyti šios srities patarimų, tokių kaip finansai ar santykiai. Kuomet tampa dėl savo išminties kuklūs, duodami patarimus tampa žymiai patikimesni. Chironas šaulyje gali jaustis apriboti žemiškąja egzistencija. Suvokdami, kad jų pačių širdyse esti išminties, jie ims gyti.
  Chiron in Sagittarius: Sagittarius has to do with our ability to get the "big picture" and our ability to judge. The negative side of the sign is that it may show where we do not listen to anyone else because we already "understand" it all. For instance, if Chiron is in Sagittarius in the 2nd house (money) we may not listen to financial advice from others. We would be too busy giving our own. Always double-check any advice given to you by someone with Chiron in Sagittarius, especially if they claim to be an expert on the subject. Those with this Chiron placement who seem to be more modest and don't try to push their views on you are more likely to be the ones who give good advice.
   
  Chironas Ožiaragyje gali būti darboholikas tam, kad įrodytų savo vertę. Jie buvo dažnai atstumiami dėl kažkokio vaikystės periodo būdo. Jie gali jaustis ignoruojami, arba nepripažinti. Jie gali praleisti laiko organizuodami ir stengdamiesi viską kontroliuoti. Jie taip pat gali eiti kitu keliu ir priešintis organizavimui bet kokiu būdu, shapepritaikymui arba formai. Jie dažnai jaučiasi dirbantys sunkiau negu kiti be jokios naudos. Matyti poreikis pagarbai ir padėčiai toks didelis, kad jie praranda regėjimo lauką, ir nesiliauja mėgavęsi bet kokiais savo pasiekimais. Tam, kad išmokti šią pamoką, jiems reikia žinoti kaip pripažinti savivertę. Jeigu jie sustotų ir surašytų savo pasiekimus, pamatytų, kad jie jau dabar turi užsitarnavę padėtį.
  Chiron in Capricorn: Capricorn has to do with our ability to control and organize. Chiron here can make you over organized and compulsively controlling. Conversely, there could be rebellion against being organized at all. As always, Chiron seems to do best when aimed outward, toward others. This is a good placement for an efficiency expert, or for someone whose career involves helping others organize things.
   
  Chirono Vandenis gali jaustis nejaukiai didelėse grupėse. Tai galėjo jaunystėje sukelti jausmą, lyg jie būtų kitokie. Socialinis atmetimas padaro juos norinčius atsitraukti nuo viešumos ir laikytis tų, kurie turi panašius interesus. Jie gali jaustis atskirti ar izoliuoti. Paprasčiausiai nepritampantys. Turi tikrą talentą padėti kitiems išsireikšti. Tačiau patys gali būti sudominami tik naujomis idėjomis arba ryžtingai besilaikantys seno. Tam kad išmoktų šią pamoką sveikai, jiems reikia išmokti būti savimi ir branginti savo skirtumus. Tai gali būti kieta pamoka, kadangi kai kuriems yra sunku būti savame kailyje. Atlikdami savo užduotis grupėse, kurios skatina individualumo išsireiškimą, gali padėti jiems užbaigti šias pamokas.
  Tai gali būti žmogaus išsidėstymas, kuris manipuliuoja kitais ir imasi pernelyg didelio kitų kontroliavimo kiekio. Jūs galite būti genialus padedant kitiems padėti žmonėms išreikšti jų genialumą. Vandenis būdamas oro ženklas valdo idėjas. Ypač naujas, toli siekiančias, revoliucingas, šokiruojančias ir keistas idėjas, tas, kurias visuomenė kol kas nepagavo. Kaip visuomet su Chironu šiame išsidėstyme gali būti totaliai pasišventę radikalumui, naujoms minčių sistemoms, arba atmesti jas visiškai. Abiem atvejais, jie gali net nesvarstyti kitų požiūrio taškų. Sprendimas guli prisimenant, kad Chironas tarnauja kaip tiltas tarp Saturno (visko kas sena ir konservatyvu) ir Urano (išėjusiam iš senamadiškų dalykų, į naujoves, ir darant tai greitai). Nesilaikykite aklai senienų, tačiau neišmeskite jų lauk, prieš tai gerai neapgalvojus. Ieškokite kelio krypstančio iš sena į nauja ir jūs pradėsite tvarkytis su savo Chironu Vandenyje.
   
  Chironas Žuvyse visuomet yra krizėje. Tai yra pasaulinio lygio krizė, šią kombinaciją maži dalykai nepaliečia. Tai gali būti religijos ar dvasinės krizės, kurios palaiko šią kombinaciją susijaudinime. Jie gali būti depresijos rizikoje arba vartoti narkotikus. Galii jaustis praradę tikėjimą ir ryšį su visata. Kaltės jausmas netgi be priežasties. Gali vaidinti auką. Turi įgimtų gabumų, patraukti tokį dėmesį, kuris sumažina jų sėkmę, ir jie iš paskutiniųjų stengiasi padėti. Jiems reikia aiškumo. Nusivylimas ir išdavystė gali sukurti gyvenimą šiur. Jie turi išmokti suprasti, kad kartais dalykai gyvenime įvyksta dėl priežasties. Tirdami savo problemas, gali atrasti gilesnę įžvalgą ir ryšį.
  Jeigu turite šį išsidėstymą, turėsite įdėti papildomų pastangų tam, kad pašalintumėte nepelnytos kaltės jausmą. Ir yra prašoma neklajoti po pasaulį ieškodami žmonių, kuriuos reikia "išgelbėti", bent jau iki tol kol neišgelbėjote pirma savęs. Būkite atsargūs su tendencija užsižaisti "auka"  savyje (ar kaip dar labiau tikėtina, būti auka). Kaip bebūtų jūs turite gebėjimų padėti visiems kitiems būti vaizdingesniems ir kūrybiškesniems. Iš tiesų tokios veiklos atlikimas gali suveikti kaip puikūs priešnuodžiai tvarkantis su negatyviąja šio išsidėstymo puse. 
  Chirono Aspektai:
   
  In the average chart, unless your client is actively involved in the psychic, holistic or healing arts, you are going to be looking at Chiron as an indicator of "early childhood issues" which affect and in some ways determine their physical and psychological well-being as adults. Chiron can be a bit of a "blind spot" with some folks and thus much be approached with tact and compassion. These are often sore-spots, and there can be outright denial or rejection if you get too close to the truth. The upside to Chiron is that when the placement is in relatively good condition, there can be something of a "blessing in disguise" energy related to Chiron. One could lose a job for example, then discover that they are in the perfect place to start a new business. Or, they could lose an abusive partner days before meeting someone they might have rejected previously.
  Healing ability: A prominent Chiron can indicate healing ability. In general, the number of aspects between Chiron and the other planets indicates the degree of healing potential in a client, but you will find it is almost inevitable when Chiron is close to an axis-point, especially the Ascendant or Midheaven. Look at Neptune, Uranus and the sign where Chiron is placed to determine the over-all pattern of the client's healing skills.
   
  Chironas - Saulė: Pozityviais aspektais, Saulė ir Chironas apsijungia tam, kad kurtų harmoniją, įsijautimą ir supratingumą žmoguje. Pozityvus savęs matymas gali būti pakeltas iš palankių kontaktų pusės. Šiurkštesni kontaktai gali atnešti įniršį, pyktį ir ardymą garuojantį iš savivertės trūkumo ar ego dalies sprogdinimo. Individui gali būti sunku išreikšti savo vidinius poreikius, idėjas, ir emocijas, kuomet Chironas yra neigiamai paveiktas Tranzitų. Pozityvūs Saulės-Chirono kontaktai Natalinėje diagramoje gali nurodyti ryškų gilumą ir gerą savigarbą susiformavusią ankstyvajame amžiuje. Jeigu natalinis Chironas turi stresinių aspektų, galima pastebėti, kad viduriniojo amžiaus metais iškyla sunkumų, jiems reikia įdėti pastangų kad motyvuotų ir užtvirtintų save. Jų išgastis, pasipiktinimas ar nerimas siejamas su gyvenime užimama pozicija.
  Efektas gali būti panašus, kaip Chironas Liūte (kuris Saulės yra valdomas). Chirono aspectai su Saule gali versti jaustis "ypatingu". Matyti pastovus, stiprus pojūtis būnant čia, dėl kažkokio dielio "tikslo" ar kitko. Yra galimybė padėti kitiems su jų kūrybingumu ir  saviraiška, tačiau jeigu turite šį aspektą, pasistenkite neneigti savųjų. Iš negatyviosios pusės, gali būti padidėjęs jautrumas bet kokiai kritikai. Išmokite priimti ją be pojūčio, kai esate atakuojami ar kad visi jūsų nekenčia. 
   
  Chironas - Mėnulis: Natalinėje diagramoje sukuria pozityvų aspektą, gali rodyti asmenį, kuris yra ekstremaliai jautrus, įsijaučiantis ir mistiškas. "Ribojančios problemos" tampa didžiulės laiko problemos, nepaisant paramos ar iššūkius keliančių aspektų. Laipsnis, kuriame tai yra problema, bus nurodomas aspektų. Bet kas su Chirono-Mėnulio išsidėstymu turėtų išmokti pagrįsti principus ir aiškiaregišką saugojimąsį. Gali būti atmetimo faktoriai iš motinos pusės, jei aspektai yra sunkūs.
  Kuomet buvote vaikas, ar turėjote pojūtį, kad jūsų mama norėjo daryti kažką kita, vietoj to kad rūpintusi jumis? Vienas iš negatyvių Chirono aspektų su Saule (kaip pažymėta aukščiau) yra kritikos priėmimo sunkumas. Bendru atžvilgiu, Chirono ir Mėnulio aspekte, galite galvoti, jog esate kritikuojami, net jeigu nesate, ir tuomet reaguojate į šią įsivaizduojamą "ataką". Žinoma visuomet išliks tendencija į "motiniškumą" kitiems ir padėti jiems su jų emociniu išsireiškimu. Būkite atsargus nepridusinti, kol atliekate motinišką "vaidmenį".
   
  Chiron - Mercury: This placement, when positively supported, can indicate a highly developed mind, a sharp intuition, perhaps clairvoyant ability. Unless there are also positive aspects to Neptune or the Moon, however, this may not translate to healing ability. This is the realm of the mind rather than the heart. The native can tend to be a bit of a "know it all", and the degree to which this is a benefit or a drawback may be indicated by the number of supportive versus challenging aspects.
   
  Chiron - Venus: This native approaches sexual and sensual experiences with a childlike charm and innocence that makes them incredibly attractive. When the two planets are in harmonious contact, a client might be having sexual or creative experiences which are out of the normal realms of social tastes, but are absolutely vital to their own personal development. There can be problems with sexual or gender identity when the two planets are not in harmony, and a challenging aspect can indicate physical, emotional or sexual abuse in childhood. These people become expert at "reading" the motives of other people, and learn to use their sexuality as a shield of protection.
   
  Chiron - Mars: If you want to discover the true meaning of the old phrase "immovable object meets irresistible force", get in between this native and some goal they have in mind. This placement can be described as the sacred warrior archetype. They are not afraid to pick up the sword in defense of others, and can be drawn to military careers. Energy and intuition come together with a strong drive to take action, to accomplish demonstrable goals. In early life, they may feel that their personal desires were challenged continually, so they fight hard for their desires. They do not count on others to come to their rescue. These people tend to take on leadership positions, but can become dictators if the placement is challenging. If their desire to lead is thwarted, they can become bitter and petty.
   
  Chiron - Jupiter: Chiron together with Jupiter lends itself to creative abilities and these people do tend to have something of a "magic touch", especially those with strong contacts to Leo or the 5th house. Excellent teachers and healers, they are bright, lucky and talented when the two planets aspect in harmony, but when they are stressed, the native is often challenged by their own high expectations for themselves and others. Religious and spiritual intolerance can become a problem as they tend to see their own beliefs as "universal".
   
  Chiron - Saturn: Where were you in 1966? It was the year of Haight-Ashbury, a period of general stress in families and the greater social culture, and Saturn was conjunct Chiron. Chiron and Saturn is a tough placement regardless of the aspect. It often indicates problems with father and authority figures. The native may struggle to find their own place in the world as a result of abandonment or abuse during childhood. Society and culture at large can be viewed with distrust and suspicion. If the aspects are positive, and the native takes the time to learn about their own motivation, they can become powerful authority figures, teachers and leaders themselves. If they are unable to overcome the cynicism of the placement they can fall prey to bitterness and reject social contact altogether.
   
  Chiron - Uranus: Individualistic, opinionated, energetic and constantly changing, these people can find it difficult to find a place within the greater social culture because they are so passionate, yet "otherworldly". Freedom-loving and independent, they find it difficult to settle down. They love to experiment, to innovate, and can be most at home in creative fields involving technology.
   
  Chiron - Neptune: A stressful Neptune-Chiron placement can indicate that the native is, frankly, not living in the real world. They can often be quite aware that they are "professional daydreamers", and a career in the arts, television or film can be a positive expression of a good contact between these two planets. However, they can indicate self-deception and delusional thinking, drug and sexual abuse when they are strongly challenged. It is Neptune that will tell the astrologer where this client's "idealism", their dreams and desires, are strongest.
   
  Chiron - Pluto: The native blessed (or cursed) with this combination is intense, dramatic, profound and deep. There can be deep and hidden scars from childhood that either strengthen or break the individual later in life. Stressed, there can be huge struggles throughout life, and there is a virtual certainty of some form of childhood abandonment or rejection. If you have this placement, there are two keys to healing: Know yourself, and find a way to turn your own pain into a tool to heal others.
   
  Chiroon - Mėnulio Ašys: Šis išsidėstymas yra stiprus svarbaus karminio gyvenimo rodiklis. Asmuo gali demonstruoti stiprų interesą dvasinei ir holistinei gydymo praktikai, ir dažnai jie yra stiprūs mokytojai ir lyderiai. Ankstyvame gyvenime gali prireikti nemažai pastangų tam, kad būtų pasiektas socialinis priėmimas.
   
  Chiron - MC: Chiron placed in this position is a strong indicator that the native's career will have some kind of Chironic flavor. They can end up as teachers, healers or leaders. At the same time, they remain perpetual students (which may be one key to their frequent successes in such fields). The early career is mainly set back by feelings of low self-worth, which they overcome so they are stronger examples of the lessons they will teach.
  http://www.taros.lt/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/readmore.png);">
   
  Chiron was discovered in 1977. It has a strange orbit that lies between Saturn and Uranus, strange because it actually crosses over the orbits of those planets. For that reason astronomers concluded that Chiron could not have been there for more than two million years because it would have either crashed into one of them, or been caught by their gravitational pull and become a moon.
   
  Some astrologers think that Chiron has an affinity for the sign of Virgo because, in Greek mythology, Chiron was a healer. Well Virgo doesn't rule healing. Scorpio does. According to legend, Chiron also taught the martial arts. Would that give an affinity for Aries? 
   
  Of course not.  Let's face it folks.
   
  The method of using mythological metaphors to do scientific research does have its limitations, to say the least.
   
  For one thing, many asteroids and planetoids have numbers, not names. Did you ever hear about any mythology for asteroid number D573N?
   
  There are no shortcuts for doing the hard work of research, but the payoff is that our conclusions are on solid ground.
   
  For instance, the late Joanna Shannon told me that she had noticed the presence of stressful aspects to Chiron (both natally and by transit) in the horoscopes of rape victims.
   
  I also came across two cases. Check out all of the legends. Chiron was not a rapist. The house and sign position of Chiron show several things:
   
  It is an indicator of where we have problems that tend to keep recurring, in one form or another, throughout our lives. Amateur astrologers frequently upset people by telling them something like, "Oh, this is where you're wounded and it will never go away!" It is important to remember that every indicator in the horoscope, including this one, has a positive (as well of a negative) side, and the first thing to remember when giving a reading is: Don't make things worse by scaring people to death! As with any other horoscope factor, Chiron has a positive as well as a negative side. For one thing, it shows where we may teach and help others. And, yes, Chiron problems can be dealt with and solved.
  It shows where we can do things better for others than we can for ourselves.
  Chiron shows where we can have an affinity for teaching, but, ironically, that is where we can teach others how to do things better than we can do them ourselves. This can be maddening if that happens to be an area in which we want to excel.
  The descriptions of Chiron placements and aspect sometimes look suspiciously like those for Saturn. Both seem to indicate problems and obstacles that need to be overcome.
   
  Why should this be, and what, if anything, is the difference between the two?
   
  Saturn shows our fears. It is the area where we tend to suffer what is called "bad luck." As a result, this is the area where our defenses are up, where we feel cautious, and where we can get stuck. Frequently, we can get to work here and make the area that was our weak point a tower of strength instead. Chiron's orbit actually crosses the orbit of Saturn, so it should come as no surprise that are some similarities in the effect it has on us. But Chiron's orbit crosses the orbit as Uranus as well. Wherever Saturn is, we have to work long and hard to solve the problems. With Chiron, the problems must also be dealt with by insight (Uranus). The catch is that if we don't follow up these insights with more work (Saturn) the problems come back. 
   
  The house position shows the particular area of our life where these things will manifest. The sign position shows how they tend to work out. What follows is a brief introduction to Chiron in the horoscope. If you would like to see an in depth analysis, the best book on the subject (in my opinion) is Chiron and the Healing Journey by Melanie Reinhart. The Real Key to Dealing With Chiron Problems:
   
  The only way to get the benefits of the sign and house that Chiron is in, or those of the planets that Chiron aspects, is to confront and deal with your own inner wounds. 
   
  Chiron in the Houses:
   
  Chiron in the 1st house: Chiron here can make you like a knight in shining armor, always ready to fight for the underdog. Usually, while you are doing this, you are neglecting yourself. You could also be a wise councilor (especially in health matters) but you seem to have trouble taking your own advice. A 1st house Chiron can be a gifted teacher, and, of course, you can teach others how to do something better than you can do it yourself. A neat trick to get around this: Give yourself advice as if you were someone else. Then maybe you will take it.
   
  Chironas 2 būste: Chironas mokina ir duoda patarimų. Antrasis būstas yra pinigai, nuosavybės ir vertybės. Jūs galite parodyti kitiems žmonėms, kaip geriau pasirūpinti jų turimais pinigais negu kad darote tai savo gyvenime. Iš tiesų, jūsų asmeniniai finansai gali būti netvarkingi. Kartais, šis išsidėstymas gali paversti jus šykštuoliu, tačiau surinkti pinigai niekuomet neatneša kokio nors pasitenkinimo, arba vidinių baimių atsikratymo, kad nebeliks jokių resursų. Tikėtina, taip yra todėl, kad asmuo turi žemą savivertės pojūtį ir jaučiasi, kad jie yra nenusipelnę jokių pinigų ar nuosavybės. Kitais atvejais, jie gali eikvoti arba atiduoti tai ką jie turi dėl tos pačios priežasties. Tai yra svarbu įsiminti, kad jeigu yra problemų su pinigais arba nuosavybe, kad tai greičiausiai nėra tikroji problema. Savivertės pojūtis čia tampa raktu.
   
  Chiron in the 3rd house: If you don't have any brothers or sisters, you may experience this Chiron placement as a lack, a hole in your life. If you do, then there could be continual problems with at least one sibling. This is a good placement for a voice coach or speech therapist. It is likely that you will be able to teach others to speak better than you do. This placement tends to increase the chance of communication problems of one sort or another. No, it does not guarantee a speech defect. Instead, there could be problems with making oneself understood. In some cases, this could indicate that one wasn't listened to as a child. That could trigger a lifelong quest to "make others listen to me." However, no matter how much they do, there is frequently a feeling that "they are still not listening." The problem is that no matter how much they listen to you now, it doesn't get rid of the pain you felt in childhood when they didn't. Mercury/Chiron stress aspects are likely to produce the same result. Recognizing this is a first step to leaving the pain behind.
   
  Chiron in the 4th house: Well, just about everyone had some trouble or other in childhood with their parents. Chiron in the 4th house will just make it a little more noticeable. The home itself would tend to be an issue here. Perhaps one is so busy outside the home that they cannot spend much time there, or their work forces them to travel and be away frequently. The father is more likely to have been chronically ill, away from home, or emotionally unavailable. Perhaps there could be a "don't feel at home anywhere" attitude. Chiron in the 4th house might work out in other ways as well. This placement could conceivably show a person who can help everyone else with their home, while their own place is a wreck. 
   
  Chiron in the 5th house: If you need romantic advice, go to someone who has Chiron in the 5th house. Please don't ask them about their own love life, as that would embarrass them. You can also go to people who have this placement for advise on children, sports and games, gambling, and the stock market. Realistically, one does have to look at the rest of the chart because, after all, about one out of twelve people have this Chiron. And you wouldn't, of course, ask a five-year old who had it for advise. But this placement is generally good for counseling in those areas. Just remember to do as they say, but don't do as they do. Chiron in the 5th house can make for folks who are great coaches, helping players to perform better than they themselves could. It could also show people who are great with kids, but either have chronic troubles with their own, or have none of their own. This can be an indicator that you can train your children to be happier and more successful than you ever could. Watch out though. If Chiron is afflicted, you will drive your kids to succeed in the areas that you would have liked to succeed in but that they don't really like at all. The most frustrating one is the great lover who can always satisfy their partner better than they themselves could be satisfied.
   
  Chiron in the 6th house: You can always help (or teach) co-workers do the job better than you can do it. Perhaps you are a whiz at helping everyone else get healthy (the 6th house rules health) while you still smoke and eat junk food. Learn to take care of yourself every now and then. Sometimes it works out in the opposite fashion. Someone with a 6th house Chiron might demand that everyone else serve them, and they are usually never satisfied. Of course, obviously, this causes problems too. And oh yes, let us not forget the tendency toward eating disorders. This can also manifest as strange likes and dislikes in the food department.
   
  Chiron in the 7th house: This one might spend all of their time taking care of a partner who has some debility. It is also someone who gives great advise on marriage, while their own marriage is on the rocks (or they might not even be married). This can work for business partnerships as well. You can take great care of a partner and teach them how to do the business better than you ever could. Watch out that they don't dump you as soon as they learn all that they can from you. 
   
  Chiron in the 8th house: What a great sex therapist you can be. A more likely scenario is that you have the ability to bring out the sexual best in a romantic partner, while giving yourself the short end of the stick (no pun intended). But the 8th house rules more than sex. You could also get stuck with taking care of partnership resources because "you're so good at it," or, conversely, keep getting partners who want to "take care" of it and do you out of your fair share. Perhaps you become too dependent on money from others for support, or too much of what you earn goes to support others. You might tend to accept other people's values (your family, group or society) too readily. One other thing. The myth of Chiron can actually come alive with this placement. You could have a talent for healing or rehabilitating others, but not yourself.
   
  Chiron in the 9th house: Perfect for a travel agent who sends everyone else on fantastic trips while they are stuck in the office doing the booking, or a publisher or writing teacher who gets everyone else's books before the public, while secretly longing to write and publish their own. Parents with this placement of Chiron frequently tend to push their children to pursue the higher education that they themselves never had a chance to get. Negatively, this could mean forcing them into studying what the parents wished that they had studied, and not what the kids really want. There could also be jealousy here (Saturn) and the parents could actually take steps to deprive their children of higher education.
  The 9th house also rules religion. Sometimes this leads to thinking that the fanatic pursuit of some religious doctrine will cure all of one's inner wounds. This could also manifest as obsessive travel or study. 
   
  Chiron in the 10th house: Career and public prestige are the battlegrounds with this placement of Chiron. Yes, this is a great placement for running an organization in the medical or healing field, but frequently, no matter what the career, someone with a 10th house Chiron will feel that they are taking care of everybody and everything else except themselves. As usual, there will frequently be an uncanny ability to help everyone else succeed better than they could ever have done themselves. It could also work out the other way. There may be a total rejection of any sort of ambition or responsibility, most likely due to fear of failure. Perhaps the parents pushed you too hard to succeed and really got on your case when you slipped up (or even when you didn't). The other side of the coin is that some parents don't want their children to succeed and always put them down. You can get either reaction to an upbringing of that nature: a compulsive need to achieve or a rejection of any success or responsibility.
   
  Chironas 11 būste: Probleminės vietos yra draugai, viltys, ir troškimai. Vienoje rankoje, gali kilti sunkumų turint ar laikantis draugų, arba baimė minioms ir grupėms. Kitoje rankoje, asmuo gali neįveikiamai siekti draugų (arba sudurtinių grupių, ypač tokių grupių, kurios nori pakeisti visuomenę) tam, kad būtų kompensuojamos vidinės vienišumo baimės. Jūs galite gauti daugiau negu pasidalinate iš "draugų" imasi būti pranašesniais ir ius išsunkia. Žymiai dažniau, draugams duodate tai, ko jie nori arba ne, kadangi tai suteikia jums kontroliavimo pojūtį (Saturnas). Tačiau jūs galite būti tas, kuris kitus išgręžia, visuomet klausdami draugų dalykų tam, kad kompensuotumėte psichologinį skurdumą, kuris niekuomet neatrodo esantis užpildytas. 
   
  Chironas 12 būste: Kaip visuomet, Chironas parodo, kur mes galime padaryti daugiau kitiems nei sau. 12 būste Chironas gali neįveikiamai stengtis pasirūpinti vargšais ir sergančiais, ir tapti nelaimėliu neigdami savo pačių poreikius ir tų, kurie yra jų šeimoje. Ir atvirkščiai, gali būti apsimetinėjimas sergančiu, kuomet žmogus su tokia pozicija gali atrodyti sau pačiam "reikalingas" kadangi nutinka viena (dažniausiai paties prišaukta) "problema" po kitos. Šis išsidėstymas linkęs paversti žmogų jaustis išsekusiu ir nuvargintu. Jei tokį aspektą turite, pasirūpinkite pakankamu kiekiu poilsio.
   
  Chiron in Aspect:
   
   
   
   
   
  Chiron and Mercury: The positive side of this combination is increased ability to communicate and teach, to stir the minds of others. These aspects can really be inspirational. But, you could feel that you have just communicated brilliantly when you actually didn't. Conversely, you might feel that your communication bombed when it was really right on target.
   
  Chiron and Venus: Please try to get some pleasure for yourself in a relationship instead of always helping your partner to open up. Chiron/Venus aspects can make for a great art teacher who (as always with Chiron) can teach their students to create art better than they themselves could ever do. These aspects are also good for giving great financial advice (Venus rules Taurus, the money sign) while one's own handling of money matters is a disaster area.
   
  Chiron and Mars: The difficulties here involve aggression and assertiveness. People with these aspects could be ultra aggressive as a cover for feelings of inadequacy, or, conversely, behave passively to conceal inner rage and hostility. To resolve Chiron/Mars problems, the trick is to find a balance point between the two (shades of Libra, the sign opposite Mars-ruled Aries). This is a perfect position for a coach who can teach (Chiron) others how to perform athletic feats that they themselves could never do. 
   
  Chirono ir Jupiterio aspektai: Stresiniai aspektai (kvadratūra, opozicija, ir kartais konjunkcija) gali sukurti asmenį, kuris turi visus atsakymus. Tiesiog paklauskite jų. Problema yra ta, kad karžygiški polinkiai dažniausiai yra priedanga sulaikanti nuo pripažinimo sau, turint vidinių problemų. Ir atvirkščiai, gali būti tikėjimo ar optimizmo trūkumas. Abiejais atvejais vaistas yra susidūrimas su vidinėmis žaizdomis, kurios išorinei elgsenai sudaro realų pagrindą. Šiame išsidėstyme yra didžiulis pavojus, asmuo gali tapti guru garbintojų arba pranašo siurbtukas. Žmonės su Chirono/Jupiterio aspektais gali turėti gabumųto įkvėpti kitus dažniau, nei jie gali įkvėpti save. Taip pat, jie gali užpildyti kitus su optimizmu, netgi kuomet jie patys jaučiasi pesimistiškai ir prislėgtai. 
   
  Chironas ir Saturnas: Saturnas organizuoja ir kontroliuoja. Asmuo su Chironu/Saturnu aspekte bus linkęs neįveikiamai kontroliuoti ir pernelyg organizuotas. Priežastis galėjo sukelti baimė paleisti, arba galbūt jie stengiasi patenkinti juos labai ribojantį vieną iš tėvų. Kita monetos pusė gali būti kažkas, kas yra ypatingai neorganizuotas ir nerūpestingai atliktas, arba atrodo baugiai arba pernelyg depresyviai, kad imti žengti žingsnį. Gali padėti aukšto lygio apsivalymas tam, kad pašalinti šį pirmavimo vamzdį (Saturną) nuo galinės dalies.
   
  Chiron and Uranus: This type of person is the one who can say things like: "Be for peace, or I'll kill you!" The tendency is to love people in the abstract, but not in the flesh. They love the ideal of brotherhood and sisterhood of all people. It's relating to actual, live, real human beings that turns them off. This is because relating requires them to show some feelings, a concept they find alien and icky. But feelings and emotions are exactly what have to be worked on here. The Chiron/Uranus individual may produce brilliant works of genius while all the time feeling stupid. More often, they will come up with off the wall ideas that they claim are works of genius. Chiron/Uranus people may be completely "Uranian," constantly mouthing shocking opinions, or they may go to the opposite extreme and be against anything that is new in any way. If they manage to keep themselves grounded, in contact with reality and their own emotions, their true genius can flow freely.
   
  Chiron and Neptune: Neptune rules dreams, imagination, and intuition. On the negative side, it shows where we try to avoid any reality that we find unpleasant. Sometimes this can manifest as a rejection of anything "mystical." Or the other extreme could come out and produce someone who can't make a move without consulting a psychic. The intuitive powers may feel blocked. Conversely, they may be active with a vengeance and constantly contradict the "logical" conclusions that are reached. Chiron/Neptune could make for someone who constantly "malingers" and avoids all unpleasant situations (anything requiring work or contact with reality). The alternative is a person who is hard working, "responsible" in a very conventional way, and suppresses their imaginative-creative side. Then, all of a sudden, they become an alcoholic, drug addict, or have a mental breakdown of some sort. They could also fall in "love" with someone who has these problems (or who is a con artist) and get completely drained, even ruined. A perfect example of this comes from the world of literature: the professor that Marlene Dietrich's character ruined in "The Blue Angel." The way to deal with Chiron/Neptune is to strike a balance, to let the Neptune genie out of the bottle in a constructive way, to give vent to the sympathy and imagination without giving up reality. If you've been repressing the Neptune, take a class in art (or better yet, dance). Do some volunteer charity work. If you happen to be the malingering type of Chiron/Neptune, your cover is blown. The malingering is not the real problem. It is the smokescreen you put up to hide your real problems. Wake up and deal with them.
   
  Chiron and Pluto: Pluto is like a super version of Mars. One of the main differences is that Mars is usually open and overt, while Pluto rules hidden, subconscious forces that build unseen and then explode with volcanic power. On the negative side, Chiron/Pluto aspects can (like Chiron/Mars) cause one to be an aggressive bully. But Mars will just push others around; Pluto wants to totally dominate. A highly negative example is Francisco Assis, the Brazilian serial killer, who has the opposition of Chiron to his 5th house placement of Pluto. The 5th house rules romance. Let me remind you again that one aspect by itself does not make for a mass murderer. There are very few serial killers in the world, but because Chiron and Pluto both move slowly, almost everyone born in that same year had this aspect, and that could mean over a million people. The reason Chiron/Pluto can cause one to act in a domineering manner is to compensate for subconscious fear of being weak and helpless. The cure for this Chiron Pluto type is to confront their own inner feelings of weakness. Conversely, the Pluto power could be suppressed. The result could be someone who is always getting picked on by bullies, or coming out on the wrong end of power struggles. They are afraid of letting their power out. Most likely, when they were children, any release of that tremendous Pluto force caused their parents to come down hard, and Pluto was pushed underground. The cure here is to recognize and take responsibility for one's own power, and to find ways to let it out constructively. A more positive example of Pluto/Chiron is Jonas Salk, the inventor of the first effective anti-polio vaccine. He did not have an aspect between Chiron and Pluto, but he had the Sun opposite the Chiron/Pluto midpoint. In his case, the positive, healing side of both Chiron and Pluto came out dramatically. Another positive example is George Bernard Shaw, who had Chiron in the 9th house (philosophy, publishing, "higher" mental functions) making a square aspect with Pluto in the 12th house (restrictions, "hidden" things). His Chiron was also opposite the Sun and Venus, so the power came out mostly in intellectual matters. 
   
  Chiron and the Ascendant: Since the Ascendant is always exactly opposite the Descendant, an aspect to one is also an aspect to the other. This means if you have a Chiron/Ascendant aspect, you must have a Chiron/Descendant aspect as well. As a result, this combination affects the way we start things, our initial approach to the world, and the way people see us (Ascendant). But it also affects the way we relate to others (Descendant). People with Chiron/Ascendant aspects can be great teachers or healers, but there is a wild side that can come to the surface. It becomes easier to "wound" others or be wounded by them. A positive way to use this would be to help others work through their problems.
   
  Rona Barrett, the gossip columnist, is a perfect example. She has Chiron in her 10th house (career) in the sign of Gemini (communications) and it is square her Ascendant. She has made a career out of making the wounds of others (Descendant) public (10th house).
   
  Chiron and the Mid-Heaven: The Mid-Heaven and the Nadir are exactly opposite each other and have to be considered as one axis. Something aspecting one of them will also aspect the other. A Chiron aspect here could affect the career and public image (Mid-Heaven) and the domestic environment as well (Nadir). Relations with both parents are also affected. If there is a conjunction with the MC, the effect is similar to Chiron in the 10th house, and the career could be in a Chiron related field, such as education. If Chiron makes the conjunction from the 9th house side, then any potential Chiron problems would tend to be suppressed and driven into the subconscious. The result could be success in a career that one thinks they like, but is not really satisfying. A similar situation could occur with the opposition to the Mid-Heaven from the 3rd house. In this case, there could be something about the domestic environment that makes one uneasy. The cure for both of these situations is a constant effort to bring the hidden problems to the surface.
   
  Any Chiron aspect to the Mid-Heaven/Nadir axis will affect relations with both parents, but hey, what else is new? Who doesn't have a bone to pick with their parents at one time or another? The real lesson here is to leave the past in the past and get on with our lives. Rona Barrett, the gossip columnist, is a good example here as well. She has Chiron in conjunction with the Mid-Heaven and has become famous by talking about the famous and their problems.

  Don't have an account yet? Register Now!

  Sign in to your account