Erdvėje skaidosi mintys

  kokia tamsi tavo kraujo magija

  ar jau suradai, ko taip dažnai ieškai?

  kelias veda giliai, ten kur

  ...

  tik atsargiai, kad kokia klampynė neįtrauktų

  1987 Kompiuteriniai sapnai

  Kiekvienas laikmetis turi jam būdingų mįslių. Viduramžiais pasakojo apie fėjas ir nykštukus, mūsų laikais jie pavirto pilkaodžiais NSO pilotais, apie kuriuos vis dažniau pasakoja pagrobimų istorijos. Rimtoje, darbinėje aplinkoje, kur dirbama su kompiuteriais, rodos, jokių fenomenų neturėtų būti. Tačiau dėl visus 1987 metus vykusių įvykių kaltinamas kompiuteris.


  Ankstyvą 1987 m. vasarą Stokporto (Anglijos Češiro grafystėje) architektas įsigijo „Amstrad PC-1512" tipo kompiuterį savo kontorai. Darbo valandomis jis patikimai apdorodavo klientų duomenis, o po darbo užsiimdavo elektroninėms smegenims visai nebūdingu darbu. Jis sapnuodavo.
  Vieną vakarą firmos valytojas pradėjo darbą ir pastebėjo, kad kompiuterio ekranas švietė, nors jis nebuvo įjungtas į tinklą. Sunerimęs valytojas pranešė architektui, kuris tuo įsitikino kitą naktį.
  Po kelių dienų kompiuteris vėl savarankiškai įsijungė, jo skleidžiami garsai priminė dejavimą. Ekrane mirgėjo bereikšmės raidės ir žodžiai. Šis keistas pasirodymas kartodavosi beveik kas naktį. Apie keistą atsitikimą pranešė britų žurnalo apie kompiuterius leidėjui Kenui Hjudžesui. Jis gerai pažinojo kompiuterius, todėl išardė PC-1512, ta­čiau nerado jokių nukrypimų ar techninių pažeidimų. Tai buvo nesuprantama.
  Taigi K. Hjudžesas išardė kompiuterį ir atnešė į kambarį, kuriame nebuvo elektros rozetės. Atskyrė klaviatūrą, pastatė ant dėžės, o priešais įtaisė vaizdo kamerą. Srovės kabelį suvyniojo apie stovą, vaizdajuostėje buvo aiškiai matyti, kad procesorius atjungtas nuo bet kokio srovės šaltinio.
  Vaizdo kamera akylai stebėjo kompiuterį ir nufilmavo keistų dalykų. Kompiuteris buvo atjungtas nuo srovės šaltinio, bet jis įsijungė, trakštelėjo jungiklis, sušvito raudona lemputė, ekrane sušvisdavo sakinių ir žodžių nuotrupos. Didžiosios Britanijos kompiuterių parodos lankytojams pademonstruotas įrašas juos pribloškė. Tai priminė miegančio žmogaus sapno fazę.
  Kompiuterio „sapnas" truko pusę minutės, žmogus sapnuoja ilgiau. Po to kompiuteris „sudejavo" ir išsijungė. Šis groteskiškas atvejis nufilmuotas vaizdajuostėje. Kenas Hjudžesas pareiškė, kad negali paaiškinti mįslingo atvejo: ,Aš priblokštas. Tam nėra logiško paaiškinimo. Atmečiau statinių elektros srovių pasireiškimą. Elektromagnetinių bangų, radijo siųstuvo ar oro uosto radaro arti nebuvo. Ypač nejaukiai pasijutau, pamatęs ekrane savaime atsiradusius žodžius. Kai kurie iš jų kraupūs. Atrodo, kad kažkas, esantis mašinos viduje, bandė užmegsti ryšį su aplinkiniu pasauliu, bet nepavyko".
  Kas yra už elektroninės skaičiavimo mašinos ekrano? Deus ex machina - mašinos dvasia? Gal šiuolaikinių informatikos specialistų išsvajotas dirbtinis intelektas savo protu žengia pirmuosius žingsnius?


  Don't have an account yet? Register Now!

  Sign in to your account